Город

Вирощування баклажанів у відкритому грунті

З усіх пасльонових культур баклажан – самий теплолюбний овоч, тому при вирощуванні у відкритому грунті потрібно обов’язково вкривати посадки під час нічних похолодань і поворотних заморозків. Без використання тимчасових укриттів баклажан у відкритому грунті в Сибіру може взагалі не зав’язати плоди. З іншого боку, при вирощуванні в теплиці, баклажан сильно уражається кліщем і, як правило, урожай не виходить.

Сорти баклажана для відкритого ґрунту

Враховуючи виняткову теплолюбивость баклажана, треба мати на увазі, що не всі сорти вдаються у відкритому грунті, тому до вибору сортів потрібно підходити уважно. Не намагайтеся виростити в незахищеному ґрунті іноземні сорти. Віддавати перевагу потрібно районованим сортів, рекомендованих для вирощування в конкретної природно-кліматичної зони.

Наприклад, для Сибіру рекомендую сорти сибірської селекції. Сибірський скоростиглий – дуже урожайний скоростиглий сорт, дає в умовах Західного Сибіру дуже хороші результати. Віра, Японський карлик – теж підходящі сорти саме для сибірських умов.

Особливу увагу хочу приділити сорту селекції СибНИИРС – Глобус. Плоди зав’язуються дуже великі, округлі, масою до 1 кг. Всього на кущу може зав’язатися 3-4 плода. Дуже смачні, з білосніжною м’якоттю. Цінується за свої смакові якості.

Вирощування баклажанів під плівкою

У холодному кліматі при вирощуванні баклажана у відкритому грунті потрібно використовувати тимчасові укриття. В якості укриттів можуть виступати плівкові матеріали або акрил. Досвід показує, що під акрилом баклажани відчувають себе особливо комфортно: акрил добре пропускає і зберігає тепло і вологість.

Після того, як встановлюється тепла нічна і денна температура, тимчасові плівкові укриття потрібно зняти і залишити баклажани у відкритому грунті.

Догляд за баклажаном у відкритому грунті

При вирощуванні та догляді за баклажаном можна орієнтуватися на свій досвід вирощування перців – їх агротехніка дуже схожа. Догляд за баклажанами зводиться до прополка, розпушування, поливу і підкормкам. У формуванні рослини баклажана не потребують, як і в підв’язування – це не ламка культура. Підв’язка може знадобитися в теплиці, якщо вирощуєте високорослі сорти баклажанів.

Полив баклажанів у відкритому грунті

Перший полив баклажана проводиться при висадці: не менше піввідра або ціле відро на лунку.

Взагалі баклажан не переносить навіть тимчасового пересихання, тому грунт під баклажаном повинна бути постійно зволоженим, інакше стовбур починає древеснеть, від чого сильно знижується врожайність. Тому поливати баклажан потрібно по мірі висихання. І обов’язково після кожного поливу розпушування.

Підживлення баклажана у відкритому грунті

Баклажани потребують підгодівлі, якщо не було внесено основне добриво при посадці. Після висадки грунт молодим рослинам баклажана потрібні мінеральні підгодівлі. Другу підгодівлю можна провести як мінеральними добривами, так і органікою.

Підгодівля баклажанів після висадки

Першу підгодівлю мінеральними добривами проводять через 10-15 днів після висадки: 10 г аміачної селітри, 15 г суперфосфату і 10 г калію.

Друга підгодівля проводиться ще через 10-15 днів, приблизно через два тижні після першої. Можна використовувати ті ж мінеральні добрива тільки в подвоєній дозі. Можна в другу підгодівлю мінеральні добрива замінити органічними – баклажани органіку люблять.

Підгодівля баклажанов куриним послідом

В якості органічної підгодівлі для баклажанів використовують коров’як або пташиний послід. Для приготування концентрованого настою беруть 3 кг коров’яку або 0,5 кг пташиного посліду, сировину заливають 10 л води і залишають настоюватися на 5 днів. Для приготування поживного розчину беруть 1 л концентрованого настою і розводять у 10-літровому відрі. Витрата при поливі: 10 л на 6-7 кущів.

Після кожної підгодівлі рослини потрібно обов’язково пролити чистою водою, щоб не було опіків.

Хвороби та шкідники баклажанів у відкритому грунті

У відкритому грунті баклажан, як правило, не уражається хворобами.

Шкодити баклажана у відкритому грунті може колорадський жук. Заходи боротьби з ним такі ж, як і при захисті картоплі. Я рекомендую збирати руками колорадського жука. Як правило, на дачній ділянці баклажана мало, тому хімію використовувати немає необхідності.

Якщо баклажан вирощується під укриттями, наприклад, в парнику, на нього може напасти . Для захисту від шкідника пропоную використовувати тільки народні кошти. Якщо у вас якийсь закритий парничок, то можна нарвати полину, обкласти посадки великою кількістю полину і накрити його плівкою. Також допоможуть відлякати кліща обприскування настоєм часнику. Для приготування часникового настою 100 г часнику натерти на дрібній тертці і настоювати протягом доби в невеликій кількості води. Отриманий розчин розводять в кілька разів і обробляють їм рослини.